Arutelujuhtimise töötoad:

Kuidas olla Arvamusfestivalil
suurepärane arutelujuht?

Hea Arvamusfestivali moderaator, tule mõtle läbi oma Arvamusfestivali arutelu sisu ja selle juhtimine!

Enne, kui festivalil lavale astud, tule arutelujuhtimise töötubadesse 26. mail, 05. augustil ja 11. augustil 2020!  

Kõik töötoad toimuvad - maikuus e-õppena keskkonnas Zoom, augustis ruumikoolitusena Tallinnas (vajadusel viime ka e-õppeks). Zoomis osalemiseks ei ole vaja osalejal muud kui tavalist nutiseadet (arvuti, tahvelarvuti, telefon) ja linki, millel klikkides saab osaleda. Vaata ka meie videojuhist Zoomi kasutamise kohta.


Töötoa sisu

Töötoas õpime nippe heaks arutelu juhtimiseks ning võtame aja valmistumaks Sinu Arvamusfestivali aruteluks. Väga praktiliselt ning koolitaja ja grupikaaslaste toel käiakse läbi kõik arutelu osad ning levinumad keerulised olukorrad, mida arutelu juhil lahendada tuleb. Töötuba sobib hästi juba nii kogenud kui ka alles alustavatele moderaatorile, kuna võimaldab osalejatel omavahel jagada parimaid praktikaid. Töötoa tulemusena tead, kuidas juhtida arutelukava põhiselt sisukat Arvamusfestivali arutelu ning oled saanud enesekindlust edukaks modereerimiseks.

Ootame osalema kõiki Arvamusfestivali arutelude moderaatoreid ja huvi korral arutelude korraldajaid. Igas töötoas on kohti kuni 12 inimesele, et õpe oleks võimalikult praktiline.


Lahkud töötoast:

 • motiveerituna läbi viia suurepärane Arvamusfestivali arutelu;
 • tead, mis on arutelu juhi roll;

 • oled saanud enesekindlust ja motivatsiooni tavapärasest läbimõeldumaks arutelujuhtimiseks Arvamusfestivalil;

 • teadmistega, kuidas arutelus osalejaid erinevate formaatide abil kaasata;

 • teadmisega, kuidas tajuda publiku meelsust ja sellele reageerida;

 • julged arutelujuhina lahendada tekkinud keerulisi või ootamatuid olukordi, mis arutelu jooksul tekkivad võivad;

 • oskad küsida küsimusi, mis suunavad osalejaid oma mõtteid põhjendama ja selgitama.

Tagasiside varasematelt Arvamusfestivali arutelujuhtimise töötubade osalejatelt:

 • Koolitaja võttis arvesse minu eelküsimusi ja peatus neil. Valmistan oma arutelu juhtimisi paremini ette. Oskan argumente leida ja ette valmistada.
 • Puudutasime kõiki teemasid, mis huvitas ja mis abiks arutelu juhtimisel. Rakendan õpitut arutelude ja koosolekute juhtimisel.
 • Käisime läbi erinevate arutelu osade algusest lõpuni.
 • Eelkõige tahtsin erinevad arutelu aspektid enda jaoks uuesti läbi mõelda ja selgemini struktureerida. Eelarvamusfestivali arutelus kohe kukun rakendama. Aga tegelikult, ma arvan, et teatud võimaluste kaardistamine töötab hästi ükskõik millise arutelu jaoks edaspidi.

Toimumise ajad:

 • 26. mai 10:00 - 15:30, live e-õppena Zoomis. Registreeru gruppi.
 • 05. august 10:00 - 15:30, koolitusruum Tallinnas. Registreeru gruppi.
 • 11. august 10:00 - 15:30, koolitusruum Tallinnas. Registreerumine ei ole veel avatud.

Maksumuse variandid: 

 1. Pakett: arutelu juhtimise töötuba + järelmaterjal. Maksumus sisaldab töötuba ja järelmaterjalina aruteludisaini videokoolituse ligipääsu kuni Arvamusfestival 2020 lõpuni. Ruumikoolituse puhul on kohtumise päeval lõunasöök osaleja enda kanda. Maksumus 80 eurot / inimene. Hind sisaldab käibemaksu.
 2. Pakett: aruteludisaini töötuba + arutelujuhtimise töötuba + järelmaterjal. Vali siit sobilik aruteludisaini kuupäev ja registreeru. Maksumus 140 eurot / inimene. Hind sisaldab käibemaksu.
 3. Personaalne järelkohtumine koolitajaga oma Arvamusfestivali arutelu ettevalmistamiseks. Maksumus 159 eurot / 1.5h / inimene.
  Konsultatsiooni huvi korral lisa see koolitusel registreerumisel märkmetesse. Hind sisaldab käibemaksu.

Koolitaja

SpeakSmartil on 8-aastane kogemus nii Arvamusfestivali korraldamisel, arutelude modereerimisel kui ka ettevalmistavate töötuba.
Kõik töötoad on selge fookusega Arvamusfestivalile ning neid viib läbi suure kogemusega SpeakSmart juthivmoderaator Marleen Pedjasaar. Marleen on olnud iga-aastaselt Arvamusfestivali arutelujuhi rollis ning juhtis ka 2019. lõpuarutelu parlamendierakonna esimeeste vahel koos Rain Kooliga.

Pilt: Marleen Pedjasaar juhtimas Arvamusfestival 2019 lõpuarutelu koos Rain Kooliga.