Aruteludisaini töötoad:

Kuidas disainida sisukas arutelu Arvamusfestivaliks?


Hea Arvamusfestivali arutelukorraldaja, tule tee meiega koos esimesed sammud eduka arutelu suunas!

Enne, kui pöörad pilgu moderaatori või esinejate poole, tule aruteludisaini töötubadesse 30. aprillil, 05. mail ja 09. mail 2020!

Kõik töötoad toimuvad e-õppena keskkonnas Zoom. Zoomis osalemiseks ei ole vaja osalejal muud kui tavalist nutiseadet (arvuti, tahvelarvuti, telefon) ja linki, millel klikkides saab osaleda. Vaata ka meie videojuhist Zoomi kasutamise kohta.


Töötoa sisu

Arvamusfestivali aruteludisaini töötoas võtame tükkideks lahti ühe hea ja sisuka Arvamusfestivali arutelu kõige olulisemad komponendid. Praktiliste harjutuste käigus saab selgeks, kuidas arutelu eesmärgistada, milline formaat, osalejad ja moderaator valida ning mida silmas pidada korraldusliku ja tehnilise poole pealt. Saab selgemaks teema fookus ja täpsemad aruteluküsimused. Kõike seda teeme osalejati endi arutelude näitel. Töötoa tulemusena oled läbi mõelnud, kuidas oma arutelu üles ehitada (nii sisuliselt kui tehniliselt), saanud tagasisidet oma arutelukava ideedele ning enesekindlust nende teostamiseks. Töötuba on avatud nii nendele, kes on varasemalt Arvamusfestivalil osalenud kui ka uutele tulijatele.

Ootame osalema ideekorje läbinud arutelude korraldajaid ning liituvad võivad ka moderaatorid. Igas töötoas on kohti kuni 12 inimesele, et õpe oleks võimalikult praktiline.

Lahkud töötoast:

 • eesmärgistatud aruteluga, millel on selge fookus ja konkreetsed aruteluküsimused;
 • tead, milliseid võimalikke formaate saad arutlemiseks kasutada ja milline sobib kõige paremini kokku Sinu seatud eesmärgi ning Arvamusfestivali olustikuga;
 • oled kaardistanud oma teema olulisemad osapooled (esinejad) ja nende võimalikud argumendid;
 • mõtetega, kuidas valida sobilik moderaator ja head esinejad.

Tagasiside varasematelt Arvamusfestivali aruteludisaini töötubades osalejatelt:

 • Räägiti hästi Arvamusfestivali põhiselt, mis on hea, sest selle pärast koolitusele tuldud saigi. Koolitus oli kompaktne.
 • Tänu koolitusele jõudsime viimaks selleni, et tuvastada oma eesmärk. Lisaks soovitused publiku kaasamiseks. Arutelukava läheb kohe ümbertegemisele.
 • Sain konkreetsema arusaama sellest, kuidas muuta oma arutelu ühtseks tervikuks, kui palju peaks olema osalejaid ja millist formaati kasutada. Hakkan õpitu järgi tegema korrektuure senises arutelu kondikavas.
 • Koolitus andis mõtteid oma arutelu sisustamiseks ning tuletas meelde kõike loogilist, aga asju mida kipume unustama. Diskussioon või teiste osalejate kogemused või näited on samuti üliolulised. Hakkan arutelu teadlikumalt planeerima ning samuti olen targem konverentsikorraldaja edaspidi.

Toimumise ajad:

Maksumuste paketid:

 1. Pakett: aruteludisaini töötuba + järelmaterjal. Maksumus sisaldab töötuba ja järelmaterjalina aruteludisaini videokoolituse ligipääsu kuni Arvamusfestival 2020 lõpuni. Maksumus 80 eurot / inimene. Hind sisaldab käibemaksu.
 2. Pakett: aruteludisaini töötuba + arutelujuhtimise töötuba + järelmaterjal. Vali siit sobilik arutelu juhtimise kuupäev ja registreeru. Paketi maksumus 140 eurot / inimene. Hind sisaldab käibemaksu.
 3. Personaalne järelkohtumine koolitajaga oma Arvamusfestivali arutelu ettevalmistamiseks. Maksumus 159 eurot / 1.5h / inimene. 
  Konsultatsiooni huvi korral lisa see koolitusel registreerumisel märkmetesse. Hind sisaldab käibemaksu.

Koolitaja

SpeakSmartil on 8-aastane kogemus nii Arvamusfestivali korraldamisel, arutelude modereerimisel kui ka ettevalmistavate töötuba. Kõik töötoad on selge fookusega Arvamusfestivalile ning neid viib läbi suure kogemusega SpeakSmart juthivmoderaator Marleen Pedjasaar. Marleen on olnud iga-aastaselt Arvamusfestivali arutelujuhi rollis ning juhtis ka 2019. lõpuarutelu parlamendierakonna esimeeste vahel koos Rain Kooliga.

Pilt: Marleen Pedjasaar juhtimas Arvamusfestival 2019 lõpuarutelu koos Rain Kooliga.