Kogenud arutelujuht Sigrid Solnik: kolm arutelu, mis mul siiani magada ei lase

Tulekul on kümnes Arvamusfestival. Möödunud üheksast festivalist olen kohal olnud kaheksal, arutelusid juhtinud või korraldanud seitsmel. SpeakSmarti moderaatorina ja nii mõneski muus professionaalses rollis olen aastate jooksul vedanud arutelusid muidugi ka väljaspool festivali. Mõned neist on õnnestunud, mõned natuke vähem, kirjutab SpeakSmart moderaator Sigrid Solnik enne selleaastast Arvamusfestivali.
Loe lisaks

Värske õhk teeb mõtte vabaks – võimalusel vali kõnnikoosolek!

Kõnnikoosolek on formaat, mille igepäevast kasutamist võiksime kõik tõsisemalt kaaluda. Tervisele kasulik, rutiini tappev ning fookust segava elektroonikavaba on vaid mõned argumendid, miks eelistada koosoleku või arutelu pidamist liikuva koosoleku formaadis värkses õhus. Meie moderaator-koolitaja Kai Klandorf aitas eelmise aasta oktoobri lõpus Tartu Linnavalitsusel Health Boost projekti raames sellist formaati läbi mõelda ja piloodina neil endil läbi viia. Küsisime kaunil sügispäeval toimunud kõnnikoosoleku kohta tagasisidet Tartu Linnavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakonna tervishoiuteenistuse juhatajalt Piret Väljaotsalt ning SpeakSmart moderaator-koolitajalt Kai Klandorfilt.
Loe lisaks

Arvamusfestival 2019 arutelusoovitused #3 - Helina Loor

SpeakSmart tegevjuht Helina Loor on Arvamusfestivali veteran, sest siiani pole vahele jäänud veel ükski festival. Samuti peab ta SpeakSmarti koostööd festivaliga väga oluliseks: "Me ajame Arvamusfestivaliga ühist asja, kahe organisatsiooni missioon on ühine - edendada Eestis sisukat arutelukultuuri!" Helina vaatas läbi selle aasta kava ning toob välja mõned arutelud, mida tema kuulama plaanib minna: 
Loe lisaks

Arvamusfestival 2019 arutelusoovitused #2 - Mihhail Jevdokimov

SpeakSmart venekeelse suuna koolitaja ja moderaator Mihhail Jevdokimov läheb kindlasti Arvamusfestivalil kuulama parlamendierakondade esimeeste debatti, sest: "see on Arvamusfestivali klassika ja suur lõpusündmus, mida ei saa vahele jätta". Mida veel Mihhail selleaastase festivali kavast leidis, et seda ka teistele soovitada?
Loe lisaks

Moderate with moderation

Angela DeFinis kirjutab oma artiklis, kuidas vältida paljude esinejatega arutelu muutumist igaühe minipresentatsiooniks ning kuidas hoida fookust põhiküsimusel. Artikkel on inglise keeles ja originaalis leitav siit
Loe lisaks

Arvamusfestival 2018 arutelusoovitused #2

SpeakSmart teenuseprotsessi juht Karin Rohi külastab sel aastal Arvamusfestivali esimest korda: "Esmakordse külastajana hoian silmad-kõrvad avatud kõigele. Kindlasti on mu ootus hakata paremini mõistma arutelude kontseptsiooni ning arutelujuhtide töö ülesehitust. Festivalil üritan suunata oma kuulmismeele eelkõige arutelus osalejate vahelisele suhtlusele lähtuvalt teema püsitusest".
Loe lisaks

Täiesti üksmeelne meeskond on ohtlik

Ettevõtete tiimid käivad meeskonnakoolituste raames rippumas, hüppamas, voolimas ja mediteerimas, et ka tööolukordades koostöö sujuvam oleks. Kuhugi maani see ongi hea, kui tiimi liikmed kiiresti ühise keele leiavad, aga liiga üksmeelne tiim on ohtlik.
Loe lisaks

Parimad lahendused sünnivad argumenteeritud arutelus

Tulemuslikuks toimimiseks meeskonnana on määrav suhtlemisoskus - oskus ennast selgelt ja argumenteeritult väljendada ning võrdselt tähtsana oskus struktuurselt ja empaatiliselt kuulata. Milline on argumenteeritud arutelu koosolekuruumis?
Loe lisaks

Sigrid Solnik: Eesti arutelukultuurist Arvamusfestivali näitel

Kas tänavune Arvamusfestival oli argumenteeritud? Arvestades, et festivalil oli tänavu kokku 160 arutelu, sõltub vastus antud küsimusele sellest, milliseid diskussioone keegi nägi. Võis minna väga hästi, võis minna ka oluliselt halvemini, kirjutab SpeakSmarti argumenteerimiskoolitaja ja moderaator Sigrid Solnik.
Loe lisaks

Mi(k)s sa arvad?

Paar päeva pärast tänavuse Arvamusfestivali lõppu ei tulnud mul ühel õhtul und. Vahtisin pimedas toas tühjusesse ja peas kihutasid mõtted selle üle, et milline annetaja ma olen. Olen ma annetanud piisavalt, olen ma annetanud õigesse kohta, on sellest kõigest üldse kasu olnud?
Loe lisaks

Videos Karin Kase

Arvamusfestivali arutelu  "Mida teha meie maavaradega?", modereerib Karin Kase, Eesti Väitluseltsist. 
Loe lisaks

Videos Toomas Roolaid

Arvamusfestivali arutelu Karistamine ei aita ja rääkida pole mõtet, las kasvatavad end ise!”, modereerib Toomas Roolaid.
Loe lisaks

Modereeri nagu professionaal

Hea arutelujuht teeb nii vajaliku ettevalmistustöö esinejatega kui ka formaadiga. Siis on kohapeal juba kergem diskussiooni ohjes, ajas ja huvitavana hoida. Scott Kirsner toob Harvard Bussiness Review's välja mõned oma tähelepanekud hea moderaatoritöö osas.
Loe lisaks

Kristi Liiva: Moderaator on ruumi looja ja käigu vahetaja

Hea arutelu on selline, kus tõestatakse, mida väidetakse, austatakse teisi osalejaid ning kuulatakse teiste arvamusi. Nii on oma veebilehel kirjutanud Arvamusfestival. Rääkisime Arvamusfestivali idee algataja Kristi Liivaga sellest, missugused on hea arutelu koostisosad ning kuidas saavutada olukorda, kus kõik kaasatud moderaatorid näevad üritust ühtemoodi.
Loe lisaks

Rahvakogu lauajuhi kogemus

6. aprillil toimunud Rahvakogu arutelupäeval oli mul võimalus tutvuda üheksa toreda eestimaalasega, vastutades selle eest, et kõik kaheksateist ettepanekut, mis arutelupäevale jõudsid, suuremal või vähemal määral lauas läbi arutatud saaks ja kõigil laudkonnas oleks soovi korral võimalus arvamust avaldada. 
Loe lisaks

Hea moderaator on  sõbralik, kannatlik ning paindlik

Inimesed on ikka armastanud aeg-ajalt kokku tulla, et parasjagu olulised ja põletavad teemad läbi rääkida. Turuplatsidel lärmamisest või salongides, kohvikutes mõtete vahetamisest on tänaseks päevaks välja kasvanud hulganisti konverentsiformaate, ümarlaudasid, seminare, foorume ja mõttekodasid. 
Loe lisaks